News Archive

Czy producenci nas oszukują?

W ostatnim czasie Europą wstrząsają afery związane z manipulowaniem wskaźnikami przez producentów. Koncern Volkswagen zaniżał ilość zanieczyszczeń w spalinach, przez co silniki, przynajmniej na papierze, stawały się bardziej ekologiczne. Ostatnio złą passę mają też producenci telewizorów Samsung oraz odkurzaczy Siemens i Bosch, którym zarzuca się, że urządzenia w rzeczywistości zużywają więcej energii niż podczas testów.

Czytaj więcej

Wkrótce czekają nas nowe etykiety

Wszyscy doskonale kojarzymy etykiety energetyczne. Stały się one nieodłącznym elementem sklepowego krajobrazu. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad ich liftingiem.

Czytaj więcej

Dyplomowany ecoGator

Aplikacja ecoGator otrzymała nagrodę w konkursie EUSEW2015 w kategorii "efektywność energetyczna".

Czytaj więcej

Nasza aplikacja ecoGator wśród produktów nominowanych do tegorocznej nagrody European Sustainable Energy Awards

ecoGator, to prosta aplikacja, która pomoże ci osiągnąć w twoim domu lepszą efektywność na co dzień, bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy. Aplikacja oferuje prosty kalkulator kosztów, służący do porównywania rozmaitych produktów. ecoGator to równocześnie pierwsza aplikacja, która może pobierać i przetwarzać dane z etykiet energetycznych, wykorzystując w tym celu kamerę wbudowaną w smartfon.

Czytaj więcej

Technologicznie zaawansowane czajniki

Wszyscy postępujemy tak samo - gotujemy za dużo wody w naszych czajnikach i dopuszczamy do utraty nadmiarowego ciepła. Jest to nasza codzienna praktyka i nawet się nad tym nie zastanawiamy. W gruncie rzeczy, to dobrze - w końcu mamy na głowie ważniejsze sprawy, a czajniki uwolniły nas od obowiązkowego myślenia o zagotowywanej wodzie.

Czytaj więcej

Od 1 stycznia etykiety energetyczne obowiązkowe w sprzedaży internetowej urządzeń

Zakupy w sklepach internetowych są coraz bardziej popularne. Konsumenci porównują ceny, poszukują informacji o marce czy też sprawdzają wyniki testów porównawczych urządzeń. Już od 1 stycznia 2015 r. będzie jeszcze łatwiej. Wszystko to dzięki nowej regulacji UE, która obliguje sprzedawców internetowych do umieszczenia etykiety energetycznej bezpośrednio na stronie internetowej.

Czytaj więcej

Oszczędzaj z nami energię w święta.

Specjalne wydanie świąteczne.

 

Czytaj więcej

Od nowego roku sprzedawcy internetowi będą publikować etykiety na www

Już od przyszłego roku sklepy internetowe będą obowiązywać nowe zasady dla sprzedaży produktów zużywających energię. To dobra informacja, gdyż dzięki temu konsumenci otrzymają pakiet informacji pozwalający im na podjęcie świadomej decyzji o zakupie.

Czytaj więcej

Nowa etykieta dla pieców kuchennych: zobacz co nowego

Jeśli rozważasz zakup nowego pieca kuchennego, zastanów się czy możesz poczekać parę miesięcy i skorzystać z lepszego oznakowania jego parametrów. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Czytaj więcej

ecoGator: bezpłatna aplikacja dla konsumentów już dostępna

Aplikacja ecoGator jest niezależnym asystentem zakupowym, który pomoże Ci w prosty i szybki sposób znaleźć w sklepie energooszczędne urządzenia, takie jak lodówki, pralki czy telewizory. ecoGator działa na urządzeniach z systemem iOS i Android.

Czytaj więcej

Komputery właśnie stają się lepsze

Patrząc na zużycie energii przez komputery stacjonarne oraz laptopy to dobra wiadomość dla konsumentów, u których czas użytkowania sprzętu komputerowego uległ znacznemu wydłużeniu. Czasami nie jest on w ogóle wyłączany.

Czytaj więcej

Energooszczędne odkurzacze już blisko

Już niebawem, 1 września 2014 r., wejdzie w życie nowe rozporządzenie UE dotyczące odkurzaczy. Od tego dnia, wszystkie odkurzacze wprowadzane do sprzedaży, będą musiały mieć nową etykietę energetyczną. Jednocześnie nowa regulacja oznacza, że od września tego roku moc odkurzaczy domowych będzie ograniczona do 1600 W, a od września 2017 r. do 900 W. Co to oznacza dla konsumentów?

Czytaj więcej

Dlaczego Europa potrzebuje ambitnych celów w zakresie oszczędności energii?

Obecnie trwają dyskusje dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego na rok 2030. To następna generacja europejskich zobowiązań kontynuujących cele na rok 2020, czyli: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w odniesieniu do roku 1990, 20% udział energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym oraz poprawa efektywności energetycznej o 20%.

Czytaj więcej

Marnotrastwu jedzenia mówimy: nie!

Każdego roku, Europa marnuje około 90 mln ton żywności. A to nie wszystko, bo nie policzono tu odpadów z rolnictwa i przetwórstwa rybnego. Według Organizacji Żywności i Rolnictwa (ONZ), cały świat marnuje jedną trzecią jedzenia przeznaczonego na cele konsumpcyjne, co oznacza, że tracimy około 1,3 mld ton jedzenia rocznie.

Czytaj więcej

Etykietowanie produktów: kluczowy element wyboru urządzeń

Przeprowadzone badanie online, w którym wzięli udział konsumenci, pozwoliło na sprawdzenie postrzegania etykiety energetycznej w krajach europejskich. Testowano w nim poziom zrozumienia etykiet oraz zebrano reakcje konsumentów na ich nowy wygląd.

Czytaj więcej

MarketWatch - kampania na rzecz energooszczędnych produktów

Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii wraz z piętnastoma innymi organizacjami europejskimi realizuje szereg działań w ramach projektu MarketWatch, finansowanego ze środków Intelligent Energy Europe.

Czytaj więcej

W jaki sposób oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii w domu nie jest trudne, a co najważniejsze stosując kilka prostych działań można w łatwy sposób obniżyć rachunki za prąd.

Czytaj więcej

Zużycie energii to nie to samo co klasa energetyczna

Każdy z nas doskonale wie, że lepiej kupić sprzęt w klasie A+++ niż jego odpowiednik z klasy niższej. Ale czy jest to jedyne kryterium niezbędne do podjęcia decyzji? Odpowiedź brzmi nie. Należy bowiem również zwrócić uwagę na zużycie energii przez urządzenie (najczęściej w kWh/rok), które wiele mówi o wpływie sprzętu na środowisko. Bowiem im większa ilość energii jest zużywana tym bardziej szkodzi klimatowi.

Czytaj więcej