Nasza aplikacja ecoGator wśród produktów nominowanych do tegorocznej nagrody European Sustainable Energy Awards

ecoGator, to prosta aplikacja, która pomoże ci osiągnąć w twoim domu lepszą efektywność na co dzień, bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy. Aplikacja oferuje prosty kalkulator kosztów, służący do porównywania rozmaitych produktów. ecoGator to równocześnie pierwsza aplikacja, która może pobierać i przetwarzać dane z etykiet energetycznych, wykorzystując w tym celu kamerę wbudowaną w smartfon.

Sekretariat EUSEW przyjął 373 zgłoszenia do 10-tej edycji konkursu o Nagrodę EUSEW. EcoGator znalazł się pośród trzech produktów nominowanych do nagrody EUSEW 15 w kategorii "Efektywność Energetyczna". Zwycięzcy, laureaci Nagrody, zostaną przedstawieni podczas ceremonii wręczenia nagród, 16 czerwca 2015 r. w Brukseli.

 

Skanuj z ecoGatorem

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie. Można ją zainstalować na smartfonach z systemem Android i iOS w następujących wersjach językowych: czeskiej, holenderskiej, francuskiej, niemieckiej, greckiej, polskiej, słoweńskiej i hiszpańskiej. Obecnie wdrażana jest wersja angielska, która będzie dostępna w sklepie App Store latem 2015. Jest to pierwsza bezpłatna aplikacja na Android i urządzenia iOS, która potrafi zeskanować i przetworzyć dane odczytane z europejskiej etykiety energetycznej, wykorzystując w tym celu kamerę wbudowaną w smartfon. Kluczowa innowacyjna funkcja w postaci "skanera etykiet energetycznych" istotnie jest unikatową propozycją handlową, służącą promocji aplikacji, ponieważ konsumenci otrzymują możliwość bardzo prostego i dokładnego zrozumienia danych zawartych na etykietach energetycznych stosowanych w UE. Wystarczy, że nabywca nakieruje kamerę na etykietę energetyczną naklejoną na lodówce, zamrażarce, zmywarce do naczyń, suszarce, czy telewizorze. Po zeskanowaniu etykiety mrugające światełko wskaże, czy dany produkt należy do zbioru 20 proc. najefektywniejszych produktów na rynku, w oparciu o kryteria selekcyjne, stosowane na platformie TopTen. Ponadto aplikacja obliczy roczne koszty energii elektrycznej, jak i całkowite koszty w przewidzianym okresie żywotności danego urządzenia (np. 10 lat). Aplikacja oferuje proste narzędzie porównawcze dla rozmaitych produktów (np. lodówek odpowiednio w klasach A+++ do A+), przy czym szacuje ona koszty całkowite (cena zakupu i koszty bieżące w okresie żywotności urządzenia) oraz dostarcza przegląd kluczowych cech danego produktu (wydajność, klasa efektywności, poziom hałasu, gabaryty itp.), aby pomóc w dokonaniu "eko-przemyślanej" decyzji o zakupie.

 

Funkcjonalności ecoGator

Największe zalety ecoGatora polegają na: zapewnieniu pełnej funkcjonalności nawet w trybie off-line (jeśli w danym miejscu nie ma aktywnego połączenia z internetem) oraz na braku konieczności przeszukiwania baz danych w celu skonfrontowania danych produktu z kryteriami efektywności. Nabywca może natychmiast uruchomić wybór dowolnego urządzenia bez wstępnej oceny klas efektywności na podstawie etykiety. Aplikacja automatycznie określa kategorię produktu w oparciu o wygląd etykiety zaprojektowanej dla konkretnej kategorii urządzenia. Dzięki temu ecoGator może spełniać istniejące potrzeby nabywców w sektorze detalicznym, gdyż już w punkcie sprzedaży dostarcza aktualnych informacji na temat produktów energooszczędnych i posiadających cechy zrównoważonego użytkowania.

Opracowanie i przetestowanie tej aplikacji były bardzo trudnym, złożonym i czasochłonnym wyzwaniem. Po wielu kolejnych iteracjach mających na celu udoskonalenie działania skanera etykiet, działa on perfekcyjnie, skutecznie w szerokim zakresie skanowanych etykiet, rozmieszczonych w warunkach rzeczywistych - w sklepach.

Ponadto ecoGator oferuje inne funkcje, zaprojektowane tak, aby pomóc użytkownikowi dokonać w pełni świadomego wyboru podczas zakupu. W tym celu aplikację wyposażono w listę aktualnie dostępnych najlepiej działających produktów, w oparciu o odpowiednie krajowe listy produktów TopTen (www.topten.info.pl). Użytkownik może bezpośrednio porównać cechy produktów i ich zużycie energii w wybranych kategoriach urządzeń, a także zasięgnąć danych o najlepiej działających urządzeniach w danej kategorii, co stanowi dodatkową zaletę przy porównywaniu rozmaitych produktów.

Co więcej, ecoGator umożliwia stosowanie na co dzień dobrze przemyślanego sposobu obsługi aplikacji, nieco podobnego do gier komputerowych, co zachęca użytkownika, dzięki wprowadzeniu elementów zabawowych, do działania oraz do bardziej zrównoważonego stylu życia i do bardziej regularnego stosowania tej aplikacji mobilnej. Na przykład, uczestników zaprasza się do wprowadzenia w życie swojej wiedzy teoretycznej, przez podejmowanie wyzwań, które z łatwością można zrealizować w życiu codziennym, a także zaprasza się do udziału w quizach testowych, odpowiednich dla poziomu zaawansowania użytkownika. Cała zawartość aplikacji odnosząca się do rozwiązywania zagadnień związanych z energią, quiz, lub tzw. "wyzwania", uatrakcyjniają aplikację i zachęcają użytkownika do jej regularnego stosowania, a zarazem wprowadzają elementy konkretnej wiedzy o tym, jak sprawić, by dom był bardziej efektywny, nawet bez kupowania nowego urządzenia.

 

ecoGator doceniony

W listopadzie 2014 aplikacja ecoGator została już nagrodzona przez wiodący austriacki portal techniczny futurezone.at . Aplikacja otrzymała tytuł "Aplikacji roku 2014". ecoGator była jedną z dziesięciu aplikacji nominowanych do nagrody, które wstępnie zebrano na podstawie głosowania użytkowników, a następnie wyselekcjonowano przez niezależne jury eksperckie, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów nieprzeciętnej innowacyjności i wysokiego poziomu przydatności.

Aby dalej rozpowszechniać tę usługę na rynku europejskim, planuje się wdrożenie aplikacji pokrewnych wraz z przyszłościową mapą drogową, w celu zapewnienia zainteresowania aplikacją ecoGator po upływie terminu projektu. Takie podejście powinno zapewnić to, że funkcje aplikacje ecoGator zostaną przeniesione i wdrożone w krajach Europy. Wszyscy partnerzy już teraz nawiązują kontakty z kluczowymi uczestnikami rynku, aby przygotować wdrażanie pokrewnych wersji aplikacji ("białe etykiety"). Akcja ma objąć gminy, większe jednostki terytorialne, zakłady energetyczne oraz inne przedsiębiorstwa z branży usług.

www.eusew.eu/awards-competition/about-awards-competition