W jaki sposób oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii w domu nie jest trudne, a co najważniejsze stosując kilka prostych działań można w łatwy sposób obniżyć rachunki za prąd.

 

1 . Zmniejszamy zużycie energii dla urządzeń w trybie czuwania

Statystycznie w polskich domach są średnio cztery urządzenia działające w trybie czuwania (stand-by). A każda ze świecących diod oznacza niepotrzebne zużycie energii i podnosi koszty użytkowania urządzenia. Gdyby wyłączyć niepotrzebnie palące się światełka w każdym polskim domu możliwe jest zaoszczędzenia około 350 zł rocznie. Najczęściej jednak brak takiego przycisku na obudowie. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie listew zasilających, które jednym ruchem wyłączają wszystkie podpięte do nich urządzenia. Poza tym kupując nowy sprzęt warto zapytać sprzedawcę, czy można go całkowicie wyłączyć. 


2 . Gotuj oszczędnie

Najważniejszą sprawą jest używanie pokrywek do garnków, które utrzymują ciepło. Pozwala to zmniejszenie zużycia energii podczas gotowania nawet o dwie trzecie. Wskazane jest również używanie maksymalnej mocy grzewczej do momentu zagotowania, a następnie zmniejszenie jej do niezbędnego minimum.

 

3. Używaj energooszczędnych świetlówek

Z powodu wprowadzonych unijnych regulacji, ze sklepowych półek stopniowo znikają klasyczne żarówki. Nie powinniśmy jednak za nimi tęsknić. Żarówka o mocy 60W kosztowała nas około 60 zł rocznie, a energooszczędna świetlówka o porównywalnej mocy kosztuje nas zaledwie 16 zł. Jeżeli jeszcze wartości te pomnożymy przez ilość użytkowanych przez nas żarówek, to oszczędności są naprawdę spore.


4 . Kupuj z głową

Szukasz nowej pralki lub nowej lodówki? Energooszczędne urządzenia są pierwszym wyborem. Warto wziąć pod uwagę koszty ponoszone podczas eksploatacji urządzenia - im więcej energii zużywa, tym więcej nas kosztuje. Aby uniknąć takich niespodzianek warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie energetycznej. Wybierając sprzęt najlepiej jest kupić:
• produkty z klasy A+++ dla lodówek, zamrażarek, pralek, suszarek i zmywarek
• oraz już dostępne na rynku produkty A+ + dla telewizorów i kuchenek elektrycznych.

 

5 . Prać i suszyć mądrze

Wskazane jest pranie / suszenie dopiero jak umieszczony zostanie pełny załadunek w pralce / suszarce. Jeżeli nie jest to możliwe to korzystaj z programów oszczędnościowych. Poza tym wiele nowoczesnych detergentów doskonale działa już w niskich temperaturach. Dlatego w większości przypadków wystarczające jest pranie w temperaturze 30°C.