Czajnik czy kuchenka: które zużywa mniej energii?

“Ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka”. Powiedzenie to możemy z powodzeniem odnieść do zużycia energii przez małe urządzenia. Czajnik elektryczny zużywa do zagotowania wody o około 50 proc. mniej energii niż czajnik lub garnek na kuchence elektrycznej. Nawet wtedy, gdy woda jest gotowana pod przykryciem. Podobna sytuacja jest z kuchenką mikrofalową, która tak naprawdę wcale nie zużywa mniej energii niż kuchenka elektryczna. Dlatego też, gotowanie  wody w czajniku elektrycznym w porównaniu do gotowania na kuchence elektrycznej czy w mikrofalówce, powoduje obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz przyczynia się do ochrony klimatu.

 

Oszczędzaj energię

Po włączeniu gotowania wody w czajniku elektrycznym, właściwie całe wytworzone w nim ciepło jest efektywnie przekazywane na podgrzewanie wody. Praktycznie nie ma strat ciepła do ścianek obudowy. W przypadku gotowania wody na kuchence elektrycznej, cały czajnik bądź garnek wraz z pokrywką ogrzewa się oddając (tracąc) ciepło do otoczenia, co wydłuża czas gotowania. Dlatego też, gotowanie wody w czajniku elektrycznym jest znacznie szybsze niż gotowanie na kuchence elektrycznej. Należy zwrócić również uwagę, iż czajnik elektryczny również automatycznie wyłączy się po zagotowaniu wody. Automatyczny wyłącznik nie tylko ogranicza zużycie energii, ale również zapewnia większe bezpieczeństwo, gdyż nie ma ryzyka spalenia urządzenia, gdy zapomnimy o wyłączeniu wody. 

 

Odkamienianie i czyszczenie

Regularne usuwanie kamienia z czajnika pomaga wydłużyć jego żywotność. Zakamienienie czajnika ogranicza wydajność gotowania, tym samym zwiększając zużycie energii elektrycznej oraz może doprowadzić do zniszczenia (przegrzania) grzałki elektrycznej. Czajniki z zakamienionymi grzałkami mogą być bardzo łatwo oczyszczone. Przy normalnym użytkowaniu urządzenia i wodzie o standardowym stopniu twardości, zaleca się przynajmniej raz na trzy miesiące usuwać kamień z elementów grzejnych. Jeśli gotowana jest woda o większym stopniu twardości, czajnik powinien być poddany odkamienianiu znacznie częściej. Do tego celu można użyć różnych chemicznych środków lub użyć octu lub kwasku cytrynowego, które są równie skuteczne jak produkty chemiczne. 

 

Odkamienianie za pomocą octu lub kwasku cytrynowego: Jak to zrobić?

Po prostu należy wlać octu lub wsypać kwasek cytrynowy do czajnika i wypełnić go dostateczną ilością wody, tak aby cały osad został zalany. Teraz należy włączyć czajnik i zagotować jego zawartość. Następnie należy dobrze przepłukać czajnik i zagotować w nim raz lub dwa razy wodę, aż do usunięcia zapachu. Wcześniej można odkamienić ścianki wycierając je za pomocą nawilżonej octem ściereczki.

 

Czajnik: kilka porad


Tak, jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych prawidłowa eksploatacja urządzenia jest ważna, aby zapobiec niepotrzebnym stratom energii. Oto kilka naszych porad:

  • Napełniaj czajnik wodą w ilości tylko potrzebnej do zagotowania.
  • Korzystaj z regulatora temperatury jeśli dany model czajnika go posiada. Czasami nie jest zalecane gotowanie wody aż do temperatury 100oC. Przykładowo do zaparzenia zielonej herbaty temperatura wody powinna wynosić 60oC.
  • Jeśli musisz zagotować większą ilość wody np. aby ugotować makaron lub ziemniaki to zrób to bezpośrednio w garnku. Nie gotuj najpierw wody w czajniku i nie przelewaj jej następnie do garnka, ponieważ w rezultacie zwiększa to straty i zużycie energii. Podstawowa zasada brzmi: do gotowania większej ilość wody gotuj ją w garnku na kuchence elektrycznej. W ten sposób udział strat energii przez nagrzewanie się ścian garnka i pokrywki w całkowitym zużyciu energii potrzebnej na zagotowanie porcji wody jest mało znaczący.

 

Więcej porad - skorzystaj z aplikacji ecoGator

Dzięki bezpłatnej aplikacji ecoGator:

  • w każdej chwili będziesz mieć pod ręką energooszczędne urządzenia,
  • możesz skanować etykiety energetyczne w sklepie,
  • sprawdzisz czy wybrane przez Ciebie urządzenie jest energooszczędne,
  • sprawdzisz koszty użytkowania wybranego przez Ciebie urządzenia - wystarczy wpisać cenę, a resztę policzy kalkulator,
  • przeczytasz więcej porad.

Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.