Pralki - nasz ranking porad

Pralki są jednym z większych "pożeraczy" energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także w dużej mierze od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki. Sprawdź poniższe wskazówki dotyczące oszczędności energii i zmniejsz ryzyko jej marnowania do minimum.

 

Zmniejszenie kosztów energii

Najbardziej energooszczędne pralki dostępne na rynku należą do klasy energetycznej A+++ i zużywają co najmniej 20% mniej energii niż pralki w klasie A+. Jednak w samej klasie A+++,  pomiędzy modelami istnieją duże różnice w zużyciu energii sięgające nawet do 40%. Warto poszukać więc pomocy zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie. Wybrany produkt można sprawdzić na portalu www.topten.info.pl, który prezentuje dziesiątkę najbardziej energooszczędnych produktów dostępnych aktualnie na rynku. 

 

Używanie niskich temperatur

Pranie ubrań w temperaturze 30-40 stopni, pozwala na zaoszczędzenie nawet do 40% energii. Nowoczesne proszki do prania i detergenty działają tak samo skutecznie w niższych temperaturach, chyba, że pranie jest bardzo mocno zabrudzone. Na proces czyszczenia nie wpływa też temperatura wody płuczącej. Warto więc ustawić pralkę na płukanie zimną wodą.

 

Pełny załadunek

Zanim rozpoczniesz pranie, poczekaj aż będziesz mieć pełne obciążenie bębna. Jeżeli ta zasada nie jest stosowana wówczas marnuje się nie tylko energia, ale i woda, środki piorące, a także szybciej zużywają się ubrania (częstsze pranie niszczy je). Badania porównawcze 109 pralek wykonane przez ICRT (International Consumer Research and Testing) potwierdzają, że pralki załadowane jedynie do 40% pojemności, zużywały o 42-95%  więcej energii oraz do 90% więcej wody na każdy kilogram prania. 

 

Programy ekologiczne

Programy ekologiczne zużywają znacznie mniej energii i wody, ale mają dłuższy czas trwania prania i płukania. Jest to istotny warunek efektywności energetycznej. Kiedy zostanie zwiększony nakład czasu, mogą być wybrane niższe temperatury, gwarantując jednocześnie takie same rezultaty prania .

 

Wyłączaj pralkę

Upewnij się, że pralka jest wyłączona z gniazdka. Jeżeli świecą się jakiekolwiek światełka, oznacza to, że urządzenie nadal wykorzystuje energię elektryczną.

 

Potrzebujesz nową pralkę? Skorzystaj z aplikacji ecoGator

Aplikacja ecoGator ze zintegrowanym trybem pomocy zakupowej pomaga znaleźć najbardziej energooszczędną pralkę w ciągu kilku minut. Działa na systemie Android oraz iOS.