Porady dla kupujących sprzęt RTV

Urządzenia elektroniki użytkowej należą do grupy najdynamiczniej rozwijających się. Oczywiście postęp ten wiąże się często ze zwiększaniem możliwości tych urządzeń, poprawianiem jakości obrazu, dźwięku, ale również zwiększaniem efektywności energetycznej. Niestety zdarza się czasami, że nowoczesne technologie są zdecydowanie bardziej energochłonne niż stare. Najbardziej oszczędne są telewizory LED. Znacznie większy pobór prądu wykazują telewizory LCD i plazmowe.

W przypadku tego typu sprzętu (i nie tylko tego) dosyć istotnym problemem z zakresu energochłonności jest zużycie energii w stanie czuwania tzw. stand-by. Urządzenia wówczas nie pracują zgodnie z ich podstawowym przeznaczeniem, lecz nadal pobierają energię np. na świecące diody, zegarki. Moc urządzeń w czasie czuwania waha się w granicach od 0,5 W do nawet 35 W (!!!). Zazwyczaj w mieszkaniach występuje po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. W Polsce jest to średnio 5 urządzeń o łącznej mocy ok. 20 W na gospodarstwo.

Przy zakupie nowego urządzenia zaleca się zwrócenie uwagi na ilość energii zużywanej przez stand-by i czy można je wyłączać na czas nieużywania bez wynikających z tego utrudnień.

 

Jak oszczędzać energię z pilotem w ręce? 

  • Jeżeli nie oglądasz telewizora, wyłącz go. Częstym zjawiskiem jest grający telewizor w jednym pokoju a „oglądająca go” osoba w drugim pokoju, czy kuchni, efektem czego energia zużywana jest zupełnie niepotrzebnie.
  • Jeżeli słuchasz muzyki w telewizorze, wyłącz obraz – zaoszczędzisz energię.
  • Nie zostawiaj telewizora czy urządzeń nagłaśniających w trybie czuwania. Zapalone diody świadczą o tym, że urządzenie cały czas pobiera energię. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie odłączania urządzenia od sieci np. za pomocą listew zasilających, przedłużaczy, rozdzielaczy i gniazdek z wyłącznikami. Przy pomocy takich listew zasilających można wyłączyć za jednym razem kilka urządzeń.
  • Podczas zakupu nowego telewizora zwróć uwagę, czy ma wbudowany tuner do odbioru telewizji cyfrowej. Korzystanie z niego, zamiast przystawki STB, również wpływa na zużycie energii.