Lato to świetny czas na uprawianie ogrodu. Zobacz jak można przy okazji oszczędzać energię.

Lato to świetny czas na uprawianie ogrodu, ale czy wiesz, że kiedy dbasz o rośliny Twoje rachunki za energię i wodę mogą  się zwiększyć? Wystarczy zmiana niektórych nawyków, a portfel będzie grubszy. Oto nasze porady ogrodnicze.

Trawnik

W gorące letnie miesiące, można ustawić w kosiarce wysokość koszenia na większą, gdyż wyższa trawa lepiej zatrzymuje wilgoć. Możesz podziwiać, jak po każdym deszczu, brązowy trawnik szybko odzyskuje ładny kolor. I to bez potrzeby częstego podlewania!

Podlewaj rośliny, gdy jest chłodno

Najlepsze wyniki osiągniesz podlewając rośliny, kiedy jest najchłodniej, czyli wcześnie rano lub wieczorem. Wtedy mało wody odparuje, a korzenie będą mogły dostarczyć ją roślinie.

Podlewaj wokoło!

Podlewaj rośliny wokół nich, a nie ponad nimi. Dzięki temu zmniejszysz straty wody z procesu parowania. Poza tym rośliny będą mieć głębsze systemy korzeniowe i będą bardziej trwałe.

Zbieraj deszczówkę  

Dach gromadzi dziesiątki tysięcy litrów wody każdego roku, ale trafia ona prosto do kanalizacji. Jeśli masz ogród i dostęp do odpływu można zaoszczędzić znaczną ilość wody z sieci poprzez instalację odzyskiwania wody. Można jej użyć do podlewania ogrodu lub umycia samochodu. Dodatkowo zyskujesz bonus - deszczówka jest bardziej miękka niż woda z kranu, więc jest lepsza dla roślin. Możesz ją też wykorzystać do podlewania roślin doniczkowych w domu.

Oszczędzaj wodę

Twój wąż lub zraszacz ogrodowy może zużyć w ciągu godziny tyle wody, ile czteroosobowa rodzina przez cały dzień. Wykorzystaj więc do podlewania wodę deszczową i zyskaj korzyści z bardziej miękkiej wody.

Ściółka

Ściółka złożona z kamyków i żwiru, lub rozdrobnionej kory pozwala zmniejszyć nakład pracy w ogrodzie, gdyż doskonale zatrzymuje wilgoć i zapobiega plenieniu się chwastów.
 

Światło ze słońca  

Male lampki solarne są doskonałe do oświetlenia ogrodu. Są dostępne w sklepach ogrodniczych i stanowią kolejny łatwy sposób na oszczędzanie energii w ogrodzie.

 

Więcej porad - skorzystaj z aplikacji ecoGator

Dzięki bezpłatnej aplikacji ecoGator:

  • w każdej chwili będziesz mieć pod ręką energooszczędne urządzenia,
  • możesz skanować etykiety energetyczne w sklepie,
  • sprawdzisz czy wybrane przez Ciebie urządzenie jest energooszczędne,
  • sprawdzisz koszty użytkowania wybranego przez Ciebie urządzenia - wystarczy wpisać cenę, a resztę policzy kalkulator,
  • przeczytasz więcej porad.

Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.