Efektywne chłodzenie - jak kupić energooszczędną lodówkę

Używasz lodówki, chłodziarko-zamrażarki lub zamrażarki? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Jak wiesz wszystkie te urządzenia pracują dzień i noc, pobierając energię przez 365 dni w roku. Ich praca bardzo szybko odbija się w wysokości rachunku za prąd. Dlatego warto wybrać urządzenie energooszczędne, bo dzięki temu Twoje rachunki będą niższe i możesz zaoszczędzić pieniądze. Jak to zrobić? Nasz krótki poradnik oraz aplikacja ecoGator pomogą znaleźć Ci urządzenie odpowiednie dla Twoich potrzeb i wymagań. 

Jakie urządzenie pasuje do Ciebie najbardziej?

Wszelkie parametry urządzenia są ważne. Jednak zanim zaczniesz je analizować, ważnym jest zastanowienie się nad przyzwyczajeniami i potrzebami domowników. Oto kilka przykładów:

 

Kupić lodówkę z zamrażarką, czy bez?
Jeżeli masz już w domu zamrażarkę warto zastanowić się nad wyborem lodówki bez zamrażalnika. Jeżeli nie, to warto rozejrzeć się za modelami ze zintegrowaną zamrażarką. Optymalna wielkość komór to: zamrażarka o pojemności 50 - 80 litrów, chłodziarka o pojemności 100 - 130 litrów.

 

Wybierz odpowiedni rozmiar
Optymalna pojemność lodówki zależy od liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym. Duża lodówka zużywa więcej energii niż mała, nawet jeżeli obie mają tę samą klasę efektywności. Podejmując decyzję o zakupie weź pod uwagę, że dla gospodarstwa domowego złożonego z jednej lub dwóch osób wystarczająca jest lodówka o pojemności 100 - 140 litrów. Dla każdej kolejnej osoby wystarczy dołożyć 50 litrów.

 

Dodatkowe funkcje 
Każdy lubi być rozpieszczany. Dodatkowe funkcje, takie jak system automatycznego rozmrażania, system Multiflow, wakacje, SilverProtection, zabezpieczenie przed dziećmi, nie ułatwiają nam podjęcia decyzji o zakupie. Dlatego warto zrobić listę najważniejszych funkcji, jakie powinno mieć urządzenie, aby było dla nas użyteczne.

Zwróć uwagę na zużycie energii

Znalazłeś już swój wymarzony model? Teraz wystarczy już sprawdzić je pod kątem energetycznym. Każde urządzenie ma swój własny „dowód osobisty” – etykietę energetyczną. Dzięki niej będziesz wiedział z czym masz do czynienia i będziesz mógł sprawdzić najważniejsze parametry energetyczne, a także porównać produkty między sobą.

Obecnie najlepszym wyborem dla urządzeń chłodzących jest klasa energetyczna A+++. Przeciętnie zużywają one około 20% mniej energii niż te z klasy A++. Dlatego warto zastanowić się nas zakupem trochę droższego, ale bardziej energooszczędnego urządzenia. Bardzo szybko zauważysz niższe zużycie energii na rachunku, więc wyższe koszty zakupu zwrócą się już po kilku latach. Jeżeli lodówka jest wymieniana przeciętnie co 15 lat, to można zaoszczędzić sporo pieniędzy i przeznaczyć je na własne przyjemności. 

 

Więcej porad - skorzystaj z aplikacji ecoGator

Dzięki bezpłatnej aplikacji ecoGator:

  • w każdej chwili będziesz mieć pod ręką energooszczędne urządzenia,
  • możesz skanować etykiety energetyczne w sklepie,
  • sprawdzisz czy wybrane przez Ciebie urządzenie jest energooszczędne,
  • sprawdzisz koszty użytkowania wybranego przez Ciebie urządzenia - wystarczy wpisać cenę, a resztę policzy kalkulator,
  • przeczytasz więcej porad.

Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.