Efektywne zmywanie - jak kupić energooszczędną zmywarkę?

W Polsce 20% gospodarstw domowych jest wyposażonych w zmywarkę (GUS, 2012). Obok pralek, suszarek i lodówek, są one jednym z głównych odbiorców energii w naszych domach. Dzięki postępowi technicznemu, zmywarki obecnie dostępne na rynku zużywają już tylko połowę mniej energii niż jeszcze 20 lat temu, a zużycie wody moży być niższe nawet o 60%. Sprawdźmy czy zakup nowej zmywarki może w znaczący sposób wpłynąć na oszczędności energii i wody.

 

Którą klasę energetyczną wybrać?

Obecnie najbardziej energooszczędna zmywarka w klasie energetycznej A+++ zużywa do 30 % energii mniej niż urządzenie w klasie A. Wybierając sprzęt warto więc kupić ten o jak najwyższej klasie energetycznej, gdyż tylko wtedy możemy uzyskać oczekiwane oszczędności. Sprawą zajęła się też Unia Europejska - od 2011 r. producenci nie mogą wprowadzać do obrotu urządzeń o klasie energetycznej niższej niż A, a od grudnia 2013 r. dozwolone są  urządzenia co najmniej klasy A+.

 

Rozmiar ma znaczenie

Przy zakupie zmywarki warto wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą ją użytkować, aby wybrać model o pojemności łatwej do wypełnienia brudnymi naczyniami.

 

Zmywanie ręczne czy za pomocą zmywarki?

Korzystanie ze zmywarki jest z pewnością o wiele wygodniejsze, niż ręczne zmywanie naczyń po każdym posiłku. Poza tym przynosi odczuwalne oszczędności. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Bonn wykazały, że mycie ręczne wymaga około 25% więcej energii oraz prawie czterokrotnie więcej wody do umycia tej samej ilości naczyń w porównaniu do mycia w zmywarce.

 

Poprawne ładowanie

Upewnij się, że urządzenie jest w pełni załadowane. Zmniejszenie ilości płukań w tygodniu to łatwy sposób, aby zaoszczędzić energię i pieniądze.

 

Wybierz pogramy ekologiczne

Jest to najbardziej przyjazny dla środowiska sposób mycia naczyń. Programy ekologiczne potrzebują bowiem znacznie mniej energii i wody w przeliczeniu na cykl.

 

Nie ma potrzeby płukania wstępnego

Nie ma potrzeby wstępnego płukania naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, chyba, że są one bardzo mocno zabrudzone. Nowoczesne zmywarki potrafią bowiem w doskonały sposób czyścić nawet brudne naczynia.

 

Więcej porad - skorzystaj z aplikacji ecoGator

Dzięki bezpłatnej aplikacji ecoGator:

  • w każdej chwili będziesz mieć pod ręką energooszczędne urządzenia,
  • możesz skanować etykiety energetyczne w sklepie,
  • sprawdzisz czy wybrane przez Ciebie urządzenie jest energooszczędne,
  • sprawdzisz koszty użytkowania wybranego przez Ciebie urządzenia - wystarczy wpisać cenę, a resztę policzy kalkulator,
  • przeczytasz więcej porad.

Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.