Topten Polska

Urządzenia gospodarstwa domowego odpowiadają za lwią część zużycia energii. W krajach członkowskich Unii Europejskiej to właśnie one pochłaniają 29% całkowitej konsumpcji energii elektrycznej. A wysokie zużycie energii to nie tylko utracone pieniądze, ale również niekorzystny wpływ na zmiany klimatyczne.

 

Efektywność energetyczna się opłaca

Sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak lodówka, chłodziarko-zamrażarka czy zamrażarka, pracuje całą dobę. Z kolei zmywarka do naczyń czy pralka są używane w miarę potrzeby. Jednak bez względu na to, w jaki sposób korzystamy ze sprzętu powinniśmy zwracać uwagę czy jest on energooszczędny, ponieważ może on w znaczącym stopniu wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii. I tutaj planujący zakupy mogą mieć duże trudności. Urządzenia są bowiem bardzo zróżnicowane pod względem energochłonności, a większość z nas wybierając sprzęt bierze pod uwagę głównie cenę zakupu, nie uwzględniając kosztów pochodnych, wynikających ze zużycia energii i/lub wody przez nowe urządzenie. Przykra niespodzianka pojawia się zwykle wraz z najbliższym rachunkiem za energię. Wcale nie musi tak być. Korzystając z listy urządzeń "topten" w ramach nowej aplikacji ecoGator, z łatwością znajdziesz najbardziej efektywne energetycznie urządzenie, które pozwoli na zaoszczędzenie zarówno energii, jak i pieniędzy.  

Czym są listy Topten? 

Topten jest narzędziem internetowym skierowanym bezpośrednio do konsumentów. Prezentuje ono najlepsze urządzenia domowe z podziałem na rozmaite kategorie. Listy obejmują wiele powszechnie używanych modeli obecnych na rynku, w kontekście ich efektywności energetycznej, oddziaływania na środowisko, zdrowie oraz z uwzględnieniem ich jakości. Rekomendowane urządzenia AGD nie tylko są efektywne energetycznie, ale również charakteryzują się przekonująco dobrą relacją kosztów ich eksploatacji oraz wysoką jakością.  

Topten powstał w Szwajcarii w 2000 roku. Od tamtej pory utworzono szesnaście dodatkowych, krajowych stron Topten. Na terenie Polski aktualizacją list zajmuje się FEWE. Ocena danego urządzenia w równym stopniu obejmuje jego przyjazność dla środowiska, jak i całkowite roczne koszty eksploatacyjne produktu (ceny wody oraz energii). Obecnie FEWE przedstawia listy rozmaitych grup produktów, jak urządzenia AGD, oświetlenie, sprzęt biurowy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.topten.info.pl.

 

Aplikacja ecoGator oraz listy Topten łączą siły

Ze względu na olbrzymią ofertę rynku, większość kupujących ma duży kłopot w wyborze odpowiedniego modelu urządzenia AGD. Stąd wynika pilna potrzeba dostępu do niezależnego, łatwego w użyciu i mobilnego poradnika dla kupujących. Nowa aplikacja ecoGator pomoże kupującym w wyborze najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń domowych i to zaledwie w kilka minut. Jest ona dostępna na systemy operacyjne Android oraz iOS. Podczas przeglądania urządzeń na ekranie smartphona lub tabletu, aplikacja korzysta z bieżącej bazy danych list TopTen.

Ten prosty w obsłudze przewodnik dla konsumentów zbudowany jest z dwóch integralnych, przenikających się części: trybu pomocy zakupowej oraz trybu codziennego. Pierwszy z nich stanowi wsparcie w czasie podejmowania decyzji o zakupie. W punkcie sprzedaży będzie można w prosty sposób sprawdzić czy wybrane przez nas urządzenie jest energooszczędne. Czy warto je wybrać? A może warto zastanowić się nad podobnym urządzeniem, ale zużywającym mniej energii? Z kolei tryb codzienny zapewni użytkownikom aplikacji wiele atrakcji. Zawierać bowiem będzie elementy motywowania do prowadzenia bardziej zrównoważonego stylu życia. Różnego rodzaju gry, quizy i porady pozwolą na doskonałą zabawę. Wtedy okaże się, że życie w stylu eko wcale nie jest takie trudne.

 

Więcej informacji o aplikacji